Gelibolu Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bu yıl da bir dizi etkinliğe imza attı. Atatürk Kültür Merkezi’nde Hanri Benazus’un arşivinden “Cumhuriyet döneminde mesleklerinde ilk kadınlar” konulu fotoğraf sergisi sanatseverlerle buluşturuldu.

Bu anlamlı serginin açılışını Belediye Başkan Vekili Kemal Tarım, Belediye Meclis üyesi Gülüzar Durgunoğlu, Belediye Başkanı Özacar’ın eşi Birhan Özacar, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Gül Dinler ve davetli kadınlar birlikte gerçekleştirdi. Siyah-beyaz ve renkli eserlerden oluşan karma temalı 125 fotoğraftan oluşan sergi, açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından büyük bir ilgi ile gezildi. Türkiye’nin 5 bin adetle en büyük Atatürk fotoğrafları koleksiyonuna sahip olan Yazar ve Atatürk fotoğrafları derleyicisi Hanri Benazus’un koleksiyonundan yine Türkiye’de ilk kez görücüye çıkan sergide, farklı meslek gruplarında ilk olmayı başaran Türk kadınlarının fotoğrafları yer alıyor.

Atatürk Kültür Merkezi’nin ikinci katında açılan sergi, bir hafta boyunca saat 09.00-17.00 saatleri arasında gezilebilecek.

Yorum Yazın

  • (yayınlanmayacak)