Dünyanın en uzun köprüsü olacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü için imzalar bugün atıldı. 1915 Çanakkale Köprüsü’nün temeli ise 18 Mart 2017’de atılıyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Ahmet Arslan, 18 Mart tarihinde temelleri atılacak 1915 Çanakkale Köprüsüne ilişkin, “Biz 2023 ayak açıklıklı 1915 Çanakkale Köprüsü ile dünyanın en büyük köprüsüne sahip olacağız” dedi. “1915 Çanakkale Köprüsü dahil Malkara-Çanakkale Otoyol Kesimi Sözleşmesi” imza töreni, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Güney Kore Cumhuriyeti Arazi, Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Ho-in Kang’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Bakanlıkta gerçekleşen törende yaptığı konuşmada Bakan Arslan, 18 Mart’ta temelleri atılacak 1915 Çanakkale Köprüsü’ne ilişkin, “Biz dünyanın en büyük projesini yapmış olacağız. Yine dünyada asma köprülerde iki ayak arasındaki açıklık baz alınarak kıyaslama yapılır. Biz 2023 ayak açıklıklı 1915 Çanakkale Köprüsü ile dünyanın en büyük köprüsüne sahip olacağız. Hedefimiz Cumhuriyetin kuruluş yıldönümü olan 2023 yılında, hatta daha önce bu projeyi bitirip, ülkemize, insanımıza ve daha da önemlisi bu bir dünya projesi olacak. Dünyaya armağan edip, hizmetine sunacağız” ifadelerini kullandı.

Temel Atma Töreni 18 Mart’ta Gerçekleştirilecek!
İmza töreni ardından, Çanakkale’de dev projenin temel atma töreni gerçekleştirilecek. 18 Mart Cumartesi günü Lapseki’de saat 11.00’da gerçekleştirilecek tören; Cumhurbaşkanı ile Başbakan’ın referandum mitingleri kapsamında birlikte katılacağı ikinci program olacak. Tören öncesinde açıklama yapan AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ise, “1915 Çanakkale köprümüzün hazırlıkları tamam” dedi. Güçlü Türkiye’nin temeli Çanakkale’de atılacağını belirten Turan; “18 Mart bizim için bu zamana kadar ayrı bir öneme ve hassasiyete sahipti. Tarihin en büyük vatan müdafaasının verildiği topraklarda her yıl şehitlerimizi anmaya gayret gösterdik. Bu yıl 18 Mart bizim için ayrı bir önem kazanacak. Bölgesel güç olma yolunda ilerleyen, dış ülkelerin kontrol altında tutmaya çalıştığı ülkemizin dünya düzeninde güçlenmesinin temelleri atılacak. Yapısı itibariyle dünyanın en uzun asma köprüsü olacak olan 1915 Çanakkale köprüsü hakkında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Ahmet Arslan ile tören hakkında istişarelerde bulunduk” dedi.

“Tarihe tanıklık eden şehrimize köprü çok yakışacak”

Turan ayrıca; “Yapılan hazırlıkları gözden geçirdiğimiz görüşmede Bakanımızın heyecanını sizlerle de paylaşmak isterim. Bildiğiniz üzere köprümüz 2 bin 23 metre orta açıklıkta olacak. Bakıldığı zaman iki köprü gibi gözükse de aslında tek bir köprü yapısında olacak. İnşa edilecek olan köprü ilimizin ulaşım sorununu çözmenin yanı sıra aynı zamanda ticaret ve sanayi alanına da katkı sağlayacaktır. Her zaman şu ifadeyi dile getirmekten çekinmeyeceğiz; “Tarihe tanıklık eden şehrimize köprü çok yakışacak”. Bizler dün de ifade ettiğimiz gibi köprü yapmak basit önemli olan gönüllere köprü yapmak ve bu doğrultuda yatırımlarımıza devam edeceğiz. Şimdiden köprümüz Çanakkalemize hayırlı olsun. 18 Mart günü tem hemşerilerimizi tören alanında büyük bir coşkuyla görmek istiyoruz” dedi.

Yorum Yazın

  • (yayınlanmayacak)