Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ülke genelinde yapımı tamamlanan 375 eser, Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açıldı.
Açılışı yapılan eserler arasında barajlar, içme suyu, sulama, atık su arıtma ve taşkın koruma tesisleri ile ağaçlandırma, ormancılık, milli park ve meteoroloji projelerinin bulunduğunu vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hizmete alacağı 375 eserin 7,7 milyar liraya mal olacağını söyledi.

77 Baraj ve 32 Gölet Bulunuyor
Hizmete açılan 375 tesise ilişkin bilgi veren Prof. Dr. Eroğlu, şöyle konuştu:
“77 baraj, 32 gölet, 139 sulama tesisi, 21 içme suyu temin tesisi, 1 ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi, 74 grup taşkın koruma tesisi, 4 ulaşım tesisi, 12 grup ağaçlandırma ve ormancılık faaliyeti, 4 erozyon, sel ve çığ modelleme tesisi, 9 grup tabiat turizmini geliştirmek için milli park ve tabiat parklarında altyapı ve tanıtım merkezleri, 2 grup meteoroloji tesisi hizmete sunulacak.”

Çanakkale’ye yeni 13 tesis
Öte yandan toplamda 7,7 milyar liraya mal olacak olan projelerden, Çanakkale’de nasibini aldı. Toplam 13 tesisin açıldığı projelerin maliyeti ise 180 milyon TL olarak hesaplandı. Açılışı yapılan tesisler ise şu şekilde açıklandı; Ayvacık Çamköy Barajı,Bayramiç Zeytinli Barajı, Çan Altınkulaç Barajı, Biga Kaldırımbaşı Göleti, Yenice Torhasan Göleti, Biga Merkez Kocabaş Çayı Taşkın Koruma Tesisi, Fidan Üretim Çalışmaları(3 milyon adet), Bal Ormanı Mesire Yeri, Otomatik Meteoroloji Gözetim İstasyonu, Ayvacık Çamköy Barajı Sulaması, Bayramiç Zeytinli Barajı Sulaması, Çan Altınkulaç Barajı Sulaması ve Biga Kaldırımbaşı Göleti Sulaması.
(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

Yorum Yazın

  • (yayınlanmayacak)