Biga Belediyesi Meclisi Aralık ayı toplantısı sonrası ortaya atılan ‘mezarlık satışı’ iddiasına, Biga Belediye Başkanı İsmail Işık cevap verdi.

Biga Belediye Başkanı İsmail Işık konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Satış yetkisi istenen alanlar arasında yer alan 1190 ada ve 1 numaralı parsel mezarlık alanı olarak kullanılıyor. Ancak Çavuşköy’ün Biga’nın mahallesi olmasıyla muhtarlığa ait alanların Biga Belediyesi’ne devri sırasında Biga İlçe Tapu Müdürlüğü bir hata yaptı ve bu alan tarla vasfı ile devredildi. Çavuşköy’deki 4 mezarlık parselinden 3’ü ise doğru bir şekilde devredildi” dedi. Ardından Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, CHP Biga İlçe Başkanı Özgür Ceylan, belediye meclis üyeleri ve parti yöneticileri Çavuşköy Mahallesi’ni ziyaret ettiler. Mezarlık alanının satışının söz konusu olmadığını, satış yetkisinin Belediye Encümeni’nde olduğunu ve ilgili parselin Biga İlçe Tapu Müdürlüğü’nce tarla vasfında devredildiği için de satılacak yerler arasında Belediye Meclisi gündemine girdiğini ifade eden Biga Belediye Başkanı İsmail Işık; Biga İlçe Kadastro Müdürlüğü ve Biga İlçe Tapu Müdürlüğü ile hatanın düzeltilmesi konusunda gerekli görüşmelerin de yapıldığını ifade etti.

“TRT’Yİ SİYASİ RANT İÇİN ÇAĞIRDILAR”

“Bir yanlış anlaşılmayı düzeltmeye, sizleri doğru bilgilendirmeye geldik” diyen Başkan Işık belgeleri göstererek; “Mezarlık satıyormuşuz gibi algı oluşturulmaya çalışıldı. Televizyon kanalları çağrıldı. Para versek TRT’ye çıkamazken; yalan, yanlış haberler için siyasi rant aracı olarak kullanmak hevesiyle TRT çağrılıyor. İşin ilginç yanı haberin bir tarafı olan Biga Belediyesi’ne kimse ulaşma ihtiyacı duymuyor. Mezarlık satıyormuşuz, Mezarlık satılır mı ya” dedi.

“HATANIN KAYNAĞI BİZ DEĞİLİZ”

Hatanın kaynağını anlatan Başkan Işık, ‘Tüm sorumluluğu ben alıyorum’ dedi ve köylülere şunları söyledi: “Çavuşköy 30 Mart 2014 yerel seçimleri sonrası Biga Belediyesi’ne bağlandı. Doğal olarak da köy muhtarlığına ait bütün menkul ve gayrimenkul mallar, harcı, borcu ve alacağıyla Biga Belediyesi’ne geçti. Biga Belediyesi’ne geçenlerin içerisinde 11 tane de tarla var. 11 tane tapu var. Bu tapulardan 3 tanesinin niteliği bölümünde mezarlık yazıyor. Ama 4 mezarlık parseli var. Birinde ise tarla yazıyor. Görmek isteyenler varsa belgelere bakabilirler. Arkadaşlarımızın tamamen çok dikkat etmemesinden kaynaklanan bir durumdur. Yoksa mezarlığın satılması takdir edersiniz ki; düşünülemez. Mezarlık satılır mı? Mümkün değil. Kimse satmaz, kimse de almaz. Bizim arkadaşlarımız da bunu gözden kaçırmışlar. Geçiş işlemleri sırasında Tapu Müdürlüğü’nde yapılmış olan bir eksik uygulamadan kaynaklanan bir hatadır bu. Bu bir yanlışlıktı. Özür dilenmesi gerekiyorsa ben sizlerden gereksiz bir konuyla ilgili sizleri meşgul ettiğim için özür diliyorum. Ben buraya defalarca geldim. Ben burada Çavuşköy’e neler yapabiliriz sizlerle konuştum, yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı anlattım, sizlerin fikir ve önerilerinizi dinledim. Bütün sorumluluğunu üstleniyorum. Benim memurum, benim yanımda çalışan arkadaşlarımız böyle bir hata yapmışlar. Böyle bir konuyla karşınıza çıktığım için kendimi son derece mahcup hissediyorum. Tekrar da sizlerden özür diliyorum.”

“ÇANAKKALE’DE DİĞER BELEDİYELER DE SATIYOR”

“Hepiniz biliyorsunuzdur. Çanakkale ilimizin büyükşehir belediyesine dönüşmesi ile ilgili birtakım çalışmalar var. Çanakkale büyükşehir olunca bizim tarla vasfındaki bütün gayrimenkullerimiz Çanakkale Büyükşehir Belediyesi’ne geçecek. Bunun önüne geçmek için Çavuşköy’deki gayrimenkullerimizle ilgili satış yetkisi kararı aldık. Başka belediyeler de satıyor. İl Özel İdaresi de satıyor. Çünkü büyükşehir olduğumuz zaman bütün işler büyükşehire geçecek. İl Özel İdaresi Biga’daki eski kaymakamlık binasının olduğu yeri sattı. Öğretmenevi’nin yerinin satışı ile ilgili kararlar alındı. Kırkgeçit’teki otel satılacak. Özel İdare’ye ait olanları Özel İdare satıyor. Biga Belediyesi’nde olduğu gibi Çanakkale’deki 23 belediyenin tamamı büyükşehire geçecek olan gayrimenkullerini satmayı istiyor. Bu işlemlerin kararlarının da yılbaşına kadar alınması gerekiyor. 2018 yılında büyükşehirle ilgili bir işlem yapıldığı zaman da artık buradan bizim geri dönüşümüz olmuyor.”

“MEZARLIKLARIMIZLA İLGİLENİYORUZ”

“Mezarlıklar hepimizin saygı duyması gerektiği, geçmişte bizleri doğuran büyüten, Biga’ya katkı vermiş insanların yattıkları yerler. Çok değerli insanlarımız var orada. Gözümüz gibi bakıyoruz. Bizim buradaki mezarlığı satmak gibi bir düşüncemizin olması mümkün değil. Ben 3.5 yıldaN beri sizlerin de desteğiyle bu kente hizmet etmeye çalışıyorum. Göreve geldiğimiz zaman ilk yaptığımız işlem öncelikle Biga’daki Çiçeklidede ve Karaçayır Mezarlıklarına düzenleme yapılmasıydı. Yine Yeniceköy ve Çavuşköy’deki mezarlıklarımızla da ilgilendik. Onlardan da elimizi eteğimizi çekmedik. Ama Biga’daki mezarlıklarımız çok daha yoğun kullanıldığı için onlarda bir takım iyileştirmeler yaptık. Otoparkını yaptık, çeşmesini yaptık. Karaçayır Mezarlığı dolmuştu. Onun üst tarafındaki yerlerin imar düzenlemelerini yaptık. Satın alamadık. Neden satın alamadık? Çünkü yerlerin sahipleri belli değil. Tapuda eskiden kalma usüllerle ‘Ahmet oğlu Mehmet’ yazıyor. Bazıları geliyor, ‘burası bizim yerimiz’ diyor. ‘Getirin tapunuzu, ne ediyorsa ödeyelim’ diyoruz. Ama tapu getiren yok. Dava ettik konuyu. Mahkeme rakamları tespit edecek. Mahkemenin belirleyeceği bir hesaba paraları yatıracağız. Yarın öbür gün sahibi çıktığı zaman da parasını alacak. Karaçayır Mezarlığı eskisinden iki kat daha büyük bir alana kavuştu.”

“MUHTARI ARADIM, SORDUM…”

Çavuşköy Muhtarı Süleyman İlhan’ın tavrını da eleştiren Başkan Işık konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Beni asıl üzen ise muhtarın yapmış olduğu açıklamalar. Açıklamaları görünce muhtarı aradım. ‘Muhtarım bu açıklama size mi ait?’ diye sordum. ‘Evet, benim açıklamam’ dedi.Ne diyor Muhtar Çavuşköy’le ilgili. Mahallede gözle görülür bir hizmet olmadığını söylüyor. Bu mahalleye 3.5 yılda Biga Belediyesi hiç hizmet etmemiş. Göz boyamak için yağmur suyu çalışması varmış. Doğalgaz gelmiş onu da belediye getirmemiş. Biz göreve geldikten 2 ay sonra, 2014 yılının Haziran ayında 12 bin ton asfalt döktük, Çavuşköy’ün bir kısmına. 12 bin ton asfalt yanlış hatırlamıyorsam 2 milyon lira eder. Köyün girişinden itibaren kaldırım yapalım dedik. Önce yağmur suyu çalışmasına başladık. Köprüden itibaren bu çalışma gerçekleşecek ve ardından yol düzenlemesi yapılacak. Düğün salonunu geçtiğimiz yıl hizmete açtık. Burada kadınlarımızın isteğiyle biçki dikiş kursu açtık. 3 çeşme ve meydan düzenlemeleri gerçekleştirdik. Camii ve kahveyi de vatandaşımız daha rahat kullansın diye düzenlemeler yaptık. Buraya bir muhtarlık ofisi bir de gençlik odası yaptık. Çalışmalarımız tamamlanmak üzere. Biz Çavuşköy’den hiç elimizi çekmedik. Çavuşköy’ün ihtiyaçları nelerse önce altyapısını tamamlayarak gerçekleştirdik. Doğalgaz geldi. Yağmur suyu hattı döşeniyor. Kanalizasyon ve içme suyu hattı ile ilgili sorunlar da çözülüyor. Asıl önemlisi Revizyon İmar Planı çalışmamız tamamlanmak üzere. Bu mahallemize yapacağımız yeni imar planıyla buranın gerçekten Biga’nın cazibe merkezi gibi yeniden planlıyoruz. Çavuşköy gerçek değerine kavuşacak. Hiçbir şey birden olmuyor. Çalışıyoruz.”
Konuşmanın ardından kahvede vatandaşlarla çay eşliğinde sohbet eden Başkan Işık ve beraberindekiler, mahalle sakinlerinin sorularını yanıtladı ve isteklerini not aldı.

Yorum Yazın

  • (yayınlanmayacak)